SAMUEL MUCHA: Young MTB XCO Phenomenon

SAMUEL MUCHA: Mladý fenomén MTB XCO

Samuel Mucha je 14letý závodník, který se rychle etabloval na MTB XCO scéně. Zatím má za sebou velmi úspěšnou sezónu, včetně jeho účasti na ME, kde obsadil skvělé 7. místo na krátké trati a přispěl k zisku stříbrné medaile v týmové štafetě.

Samuelova dominance se naplno projevila na nedávném závodě HSF Bike Čeladná 2024, kde suverénně vyhrál nejen svou kategorii v maratonu na 30 km, ale byl první i v absolutním pořadí. „Vyhrát maraton byl úžasný zážitek,“ říká Samuel. Jeho výjimečný výkon a odhodlání ukazují, že o něm v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

Ahoj Same, můžeš nám říct, jak začala tvá cesta k MTB a co tě na tomto sportu nejvíce baví?

K cyklistice mě přivedli rodiče, je to tatínkův srdeční sport. Ve dvou letech jsem se postavil na startovní čáru závodu na odrážedle a hned svůj první závod jsem vyhrál. Postupem času jsem si tento sport zamiloval. Nejvíc mě baví jízda s přáteli v přírodě v terénu.

Takže jsi nikdy nepřemýšlel nad jiným sportem?

Zkoušel jsem více sportů např. judo, florbal nebo basketbal. Nejblíž mám ale ke kolu a plavání.

A jaké jsou tvé cíle a ambice v MTB?

Ambice mám vysoké. Určitě chci dosahovat na medailové umístění na MČR, ME nebo Olympiádě dětí a mládeže. Pro vítězství udělám vše.

To rádi slyšíme! Máš nějaký vzor, ke kterému vzhlížíš?

No určitě Nino Schurter, Mathieu van der Poel, Jarda Kulhavý,.. Je jich hodně. Určitě bych se rád jednou těmto fenoménům přiblížil.

My v to věříme. A jak vnímáš svou konkurenci?

Konkurence v rámci ČR je veliká, je tady spousta velice kvalitních borců. Každopádně i když na trati soupeříme proti sobě, mimo závody jsme kamarádi, a to je nejvíc.

A tak to má být. Řekneš nám, jak vypadá tvůj tréninkový režim?

Tréninky mám zatím "jednodušší", trénuji 2x týdně. S trenérem koukáme více do budoucna. Není třeba nic uspěchat.

A co škola? Zvládáš ji zkombinovat se sportem?

Školu zatím zvládám bez problému. Jsem strašně rád, že mi vychází vstříc, jelikož často potřebuji uvolnit z vyučování z důvodu závodů či soustředění.

Jaký vliv má na tebe očekávání trenérů či sponzorů a případně jak s tímto tlakem pracuješ?

Tlak sponzorů či trenérů nepociťuji, ale jsem hodně vděčný za veškerou podporu kterou mám a snažím se je co nejlépe prezentovat.

Máš za sebou 1. polovinu sezóny, letos jezdíš na pláštích Rubena, jak jsi s nimi spokojen?

S plášti Rubena Tyres jsem poprvé přišel do styku na finálovém závodě Českého poháru 2023 v Harrachově. Dostal jsem pár k otestování a táta mi je hned na závod "přezul". Poprvé jsem jel na pláštích šíře 2.25 - do té doby jsem vozil 2.1 - rozdíl jsem poznal ihned. Při závodě navíc začala šílená bouřka, proudy vody a bláto na trati bylo neskutečné. No a byl jsem velmi překvapený, jak pláště držely. Poté, když přišla možnost materiální podpory od Rubeny, byl jsem rád, že se na ně budu moct opět spoléhat, jezdí se mi na nich skvěle.

Poslední otázka - dáš nám tip na nějaké pěkné cyklotrasy tady u nás v ČR?

Mám rád Landek - hornické muzeum v Ostravě. Dá se tady krásně jezdit. Navíc se tady z domu dostanu po krásné cyklostezce. A krásné jsou určitě Beskydy, Krkonoše, Šumava. Máme v Česku nádhernou přírodu a ze sedla kola je ještě krásnější.

Same, děkujeme Ti za rozhovor a přejeme Ti spoustu dalších úspěchů a nezapomenutelných zážitků na trati. Jsme rádi, že můžeme být součástí tvé cesty.